Chrudim

24.04.2020

Chrudim je nádherné východočeské město. Do dnes si zachovalo takový hezký, řekněme pozdně gotický šmrnc. :) Možná se někteří čtenáři teď zarazí a řeknou si, proč chci psát o Chrudimi, když tam přece žádný Přemyslovský hrad není... Ale byl tam! A tohle objevování zapomenutého a skrytého mě hrozně baví... Sice Chrudimský hrad je v podstatě jedna velká neznámá, ale pojďme společně zjistit alespoň pár faktů.

Letecký pohled na centrum Chrudimi
Letecký pohled na centrum Chrudimi

Chrudimský hrad byl založen společně s městem "Novou Chrudimí" v roce 1276 Přemyslem Otakarem II., nebo možná ještě o něco dříve. Ve městě, potažmo na hradě, jsou doloženy mnohé pobyty českých králů až do roku 1335. Pak byl hrad poničen buď při požáru města v 1. polovině 14. století, nebo během bojů mezi nastoupivším Janem Lucemburským a královskou vdovou Eliškou Rejčkou.

Hrad ve městě byl ale symbolem panovníkovi svrchované moci a hradní purkrabí mohl velmi dobře vidět měšťanům "do karet", a tak hrady ve městě byly měšťanům velkým trnem v oku, jak už jsem psala v článku o Píseckém hradu. Nebyla tedy jistě žádná vůle v době oslabené koruny hrad vystavět znovu, a tak se měšťané chopili příležitosti k naprosté likvidaci zbytků královského hradu a na jeho místě začali velice rychle stavět nový farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, který se v pramenech připomíná již k roku 1349. 

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi

O podobě a vůbec existenci hradu se ještě do nedávna vedly velmi ostré diskuze odborníků. Existenci hradu vždy obhajoval můj oblíbenec pan prof. Tomáš Durdík, naopak zarytým odpůrcem je pan doktor Razím... Nebudu Vás nyní zahlcovat tím vleklým sporem, jen řeknu, že v roce 2014 archeologický výzkum jednoznačně prokázal, že hrad existoval! Konec tečka. :D

Regionální muzeum v Chrudimi, jehož archeologové prováděli výzkum a existenci hradu potvrdili.
Regionální muzeum v Chrudimi, jehož archeologové prováděli výzkum a existenci hradu potvrdili.

Podoba hradu mi ale do dnes není úplně zřejmá a bohužel se mi nikde nepovedlo dohledat ani náznak nějakého půdorysu... Jasné je, že hrad byl vystavěn na nejvyšší ostrožně, pan profesor Durdík zde předpokládá nepravidelnou dvojdílnou dispozici. Ty jo, ale jak jsem Chrudimí procházela a šmejdila kolem kostela, moc moudrá jsem z toho nebyla... Můžeme se dnes, okem pozorovatele, zaobírat pouze stavbou kostela, zejména chóru... Chór má mnoho nepravidelností, je zde užito, ve spodní části, lomové zdivo a ve vyšší úrovni už pak zdivo kvádrové. Boční lodě jsou různě připojené, římsy jsou často přerušovány a pak navazují třeba v jiné úrovni... Je to prostě zvláštní... Nechápu, jak někdo mohl před tím chórem stát a tvrdit, že to takhle někdo vysekl na první dobrou kolem roku 1349... :D 

Je tedy více než jasné, že chór byl původní hradní kaplí. Kaple musela být vážně velká a jistě nádherná... A jak jsem stála za tím chórem a pozorovala všechny ty drobné nuance, tak to ve mně velmi evokovalo situaci na Bezdězu. Můžeme zde předpokládat, že kaple byla i zde předsunuta před hlavní opevnění hradu, stejně jako je tomu na Bezdězu a tak zde lze domýšlet i ten nádherný ochoz, který měl ve své nádheře především fortifikační funkci! 

Když pak jdeme podél jižní lodi kostela směrem k náměstí, na zdivu můžeme vidět opět spoustu nepravidelností, takže dle mého soudu lze předpoklad na kapli navazující královský palác. V současné uličce stála také až do poloviny 19. století tzv. Žižkova věž s bránou, což byl velmi pěkný asi tří až čtyř podlažní donjon. Durdík analogickou věž předpokládal i na západní straně uličky, což je velmi pravděpodobné... To je ale zatím vše, co o hradu můžeme plus mínus vysledovat na místě a v literatuře.

Pokud vyrazíte na výlet do Chrudimi, tak se také, prosím, nechte nadchnout onou bojovkou "Najdi hrad ve městě!". Je to fascinující a doufám, že výzkum bude pokračovat a brzy se dočkáme nástinu nějakého půdorysu hradu. Bylo by kouzelné z toho pak udělat i jakousi městskou atrakci, kdy by byl třeba půdorys naznačen přímo v dlažbě města, aby si člověk mohl udělat dokonalý obrázek o jeho rozsahu. :)

© 2019 Hradologie. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky